MALI GENIJALCI
5. RAZRED
POPIS LEKTIRA U 5. RAZREDU
LISTOPAD: Blizanke, Erich Kastner
STUDENI: Priče iz davnina, Ivana Brlić Mažuranić
SIJEČANJ: Družba Pere Kvržice, Mato Lovrak
VELJAČA: Nevidljiva Iva, Zvonimir Balog
OŽUJAK: Alisa u zemlji čudesa, Lewis Carroll
TRAVANJ: Heidi, Johanna Spyri
SVIBANJ: Ključić oko vrata, Nikola Pulić

U listopadu čitamo dječji roman Blizanke Ericha Kastnera. To je priča o sestrama blizankama koje se nisu poznavale.
Nenadani susret sestara blizanki u ljetovalištu početak je neobično zanimljive priče koja se zapliće u trenutku kad djevojčice zamijene uloge i Lota, koja je živjela s majkom, odlazi ocu, a Lujza dolazi majci. Ta nevjerojatna zamjena rađa mnogim šaljivih scena.
Po ovoj knjizi snimljen je i film Zamka za roditelje.

U studenom čitamo Priče iz davnina, bajke koje je napisala naša najpoznatija književnica Ivana Brlić Mažuranić. U ovom mjesecu i obilježavamo sto godina od nastanka njezinog najpoznatijeg dječjeg romana Čudnovate zgode šegrta Hlapića.
Više o Ivani Brlić-Mažuranić i njezinim djelima možete saznati na:
Evo kako su nastale PRIČE IZ DAVNINE: Jedne zimske večeri bio je naš dom, protiv običaja, potpuno tih. Nigdje nikoga, sobe velike, svuda polutama, nastrojenje tajnovito, u pećima oganj. Iz posljednje sobe - velike blagovaonice - začuje se: "kuc! kuc!" - Tko je? - upitam. Ništa! Opet: "kuc! kuc!" - Tko je? - i opet ništa. Nekim tajnovitim strahom stupim u veliku blagovaonicu, i najednom: radosni prasak, udarac, mala eksplozija! U velikom kaminu prasnula je na vatri cjepanica, - na vratašca kamina izlete mi u susret iskrice, ko da je roj zvjezdica, a kad raskrilih ruke da uhvatim taj žilavi zlatni darak, podigle se one pod visoki strop i ... nije ih više bilo. I tako onaj roj iskrica - zvjezdica ipak bi uhvaćen - i to u Šumi striborovoj - i ona nastade upravo uslijed njih. Iza ove prve priče nastadoše još ostale, njih još sedam, dakle su i one kao i Šuma Striborova izletjele kao iskra sa ognjišta jednog drevnog slavenskog doma.

U prosincu i siječnju čitat ćemo Družbu Pere Kvržice koju je napisao jedan od najpoznatiji hrvatski književnika Mato Lovrak.
Iako ovaj roman nije napisan prema istinitom događaju (kao Vlak u snijegu istog autora) to ga ne čini ništa manje popularnim među djecom. 1970. god. prema ovom romanu snimljen je i dječji igrani film. Djeca koja zajedničkim snagama uspijevaju postignuti nemoguće i obnoviti stari, napušteni mlin osvojila su još davnih godina prošlog stoljeća srca mališana, ali i književne kritičare. Priča sadrži dobru moralnu pouku koju prenosi svakom djetetu koje čita ovu knjigu. Ta moralna pouka glasi da ako nešto dovoljno jako želimo i za isto se dovoljno potrudimo, možemo baš sve.
Film Družba Pere Kvržice možete pogledati na http://www.navidiku.rs/video/domaci-filmovi/druzba-pere-kvrzice



U veljači čitamo zbirku pjesama Nevidljiva Iva poznatog hrvatskog književnika Zvonimira Baloga.
U svojoj prvoj knjizi Nevidljiva Iva Zvonimir Balog najavio se kao novator, kombinator, veliki smišljator. Njegove ćete šaljive pjesme i čudesne priče lako prepoznati, jer imaju u sebi "ono nešto" - mudro, okretno duhovito i vješto što im daje izuzetnost i utiskuje zaštitni znak prave vrijednosti. - Sunčana Škrinjarić
Što u bogatoj Balogovoj književnoj biografiji znači knjiga Nevidljiva Iva? U njoj Balog prvi put izlaže i pokazuje svoju pjesničku osobenost. U njoj Balog otvara prevladavajući stil nove hrvatske dječje poezije. Ta knjiga započinje nepresušnu Balogovu igru riječima, u njoj se, dakle, bogato otvara osebujna Balogova nonsensna gramatika.